Kanga valimine

Kanga valimine.

Kanga valikul on väga suurelt määrav tellija maitse eelistused ja soovid, kuid siinkohal mõned tähelepanekud professionaali seisukohast vaadatuna. Kindlasti soovitan osta kangaid, millel on müüja poolt ka informatsioon tehniliste näitajate kohta.

 • Sobivus interjööri, meeldivus endale.

 • Kanga sobivus stiiliga on oluline pigem antiikmööbli puhul. Kuid enamasti jääb lõplik otsus ikka mööbli omanikule ja tema maitsele.

 • Puhastatavus, selle vajadus oleneb istemööbli kasutuskohast, on see näiteks köök, elutuba, avalik ruum jne. Kui on soov pealiseid pesta, tuleb kindlasti ka tähelepanu pöörata sellele, kas tootja on andnud vastava loa. Selleta võib kangas pesus kokku tõmmata, topiliseks minna ,värvi anda või muud ebameeldivat juhtuda. Väär on levinud arvamus, et kui padjal on tõmblukk, siis on ta ka kindlasti pestav. Tõmblukk on paigutatud selleks, et patja oleks lihtne pealistada. Pesukindluse kohta peab olema kas eriline tähis või informatsioon kanga pakkuja poolt.

 • Kuluvusnäitaja e. pöördenäit e. martintaale. Seda tuleb arvestada olenevalt kasutusalast. Igapäevases kodukasutuses on soovituslik kasutada kangaid, mille pöördenäitaja on vähemalt 20000. Avalikes ruumides ja transpordivahendites kasutatavatel objektidel peaks see näitaja olema 50000 või enam.

 • päikese ja muu ilmastikukindlus on oluline välitingimustes kasutatava kangakorral.Siis peaks kangas olema pleekimiskindel ja mitte väga niiskust imav.

 • Venivus. Venivate kangastega tuleb olla ettevaatlik, sest paljud kangad ei tõmba oma venivust tagasi ning jäävad kergesti mööbli pinnal lokkima. Samas on kumerate joontega, näiteks Taani disainmööbel, esemeid, mis tehnilistel põhjustel vajavad venivaid kangaid. Sellisel juhul tukleb kindlasti nõu pidada spetsialistiga.

 • Pilling ehk lihtsamalt öeldes topilisuse näit. Tavakasutuses oleks hea kui see on vähemalt 4-5. Avalikus ruumis kasutatava mööbli puhul on väga hea näit 7-8.

 • Koe tugevus ehk kui suureks venib õmbluse juures niidiaugu ava ja selle mõõtühikuks on mm. Kirjeldused on ka siis kahes suunas, risti ja pikki kangast. Nii öelda headust saab siis arvestada sellega, mida 0 lähedasem see number on (näiteks ava venivuse suurus on 0-1mm). Suuremate näitajatega 3-4mm kangast soovitaks kasutada kas väheste või varjatud õmblustega istemööbli puhul.

 • Jäikus. Mitmekihiliselt liimitud või muidu jäiga tegumoega kangast on keerukam panna kumerate vormidega toodetele. Sirgete ja konkreetsete joontega vormide puhul see segavaks ei muutu.

 • Kanga kulu arvestust mõjutavad järgmised asjaolud: mustri elemendi suurus ja raport, triibu laius, kanga läige, karva suund ja laius. Levinuim kanga laius on 140 cm. Lisaks veel toote detailide suurus ja rohkus mõjutab kulu olulisel määral.

 • Kindlasti tasub kangast osta kõikidele mööbliesemetele korraga. Plaan, et ühel aastal vahetada diivani ja järgmisel aastal tugitoolide kanga, aitab kül kulusid jaotada, kuid kangas tasub siiski osta välja ühe korraga. Ka sama värvikoodiga kangaste puhul võib olla erinevatel partiidel värvitooni erinevusi, sellega tuleb kindlasti arvestada.

 • Sigareti ja tulekindluse standarditele tuleb tähelepanu pöörata kui tegemist on avalikus ruumis kasutatavate kangastega.

Juuresolevalt on hästi näha, et ühesuguse pildi säilitamiseks toolipõhjadel on tegelik kangakulu suhteliselt suur.